Kiedy kartki z kalendarza wskazują, że zima zagościła na dobre, a do okien puka ochoczo luty, to wyraźny znak, że czas na zimowe aktywności.
Mimo, że temperatura za oknem nie zachęca do długich spacerów, warto dać się namówić na kilka chwil spędzonych w otoczeniu przyrody. Taki czas sprzyja dziecięcym obserwacjom. Może uda się znaleźć tropy zwierząt w świeżym śniegu, albo rozpoznać znajome gatunki ptaków, które postanowiły zostać z nami na zimę. Zwykły spacer stanie się wtedy fantastyczną lekcją przyrody, zapamiętaną na długo.
Aktywności z lupą
Na przechadzkę warto zabrać ze sobą lupę. Świat w powiększeniu wygląda zupełnie inaczej. Można przyglądać się z bliska suchym źdźbłom trawy, wystającym spod śniegu, albo śnieżynkom, wpadającym wprost w wełniane rękawiczki.
Jeśli akurat pogoda nie będzie sprzyjać tej aktywności, nie przejmujcie się. Przygotowaliśmy dla Was memory, dzięki którym odkrycie fikuśnych kształtów płatków stanie się możliwe. Przy użyciu lupy można odszukać pasujący wzór i połączyć go w parę z jego większą wersją. To fantastyczne ćwiczenie spostrzegawczości.
Jeśli lubicie też nieco bardziej kreatywne zabawy, proponujemy wykonać prostą pracę plastyczną. Na kolorowej kartce technicznego papieru narysujcie śnieżynkę (możecie skorzystać z wzorów z memory), a potem posmarujcie ją klejem vikol i obsypcie kryształkami cukru. Z pewnością efekt zadowoli małego artystę.
Aktywności z matematyką
Jeśli natomiast zastanawiacie się, jak przemycić matematykę do codziennych zabaw, spróbujcie wykorzystać pomysł z sortowaniem. W zimowej wersji świetnie sprawdzą się aromatyczne przyprawy, takie jak anyż, goździki i ziele angielskie. Wystarczy wymieszać je w misce i postawić trzy pojemniki, które będą służyły do rozdzielania zawartości.
Świetnym i atrakcyjnym ćwiczeniem będą również matematyczne puzzle. Można przygotować je wycinając w paski dowolny obraz i numerując kolejne elementy tak, żeby dziecku było łatwiej je ułożyć. Podobne puzzle znajdziecie w naszej zimowej ofercie, razem z innymi, równie ciekawymi, matematycznymi zadaniami.
Ćwiczymy motorykę małą
W codziennych aktywnościach warto znaleźć czas na ćwiczenia małej motoryki. Na rozwój palców i dłoni świetny wpływ mają zabawy z masami takimi jak ciastolina. Jeśli dodacie do niej wałek i foremki do ciastek stworzycie zabawę, która z pewnością zajmie na długi czas. W końcu zimą chętniej oddajemy się domowym wypiekom.
Dobrym ćwiczeniem wspierającym ten obszar będą również wszelkiego rodzaju zabawy w wycinanie, dziurkowanie, czy przeplatanie. Takie zadania rozwijają również koordynację wzrokowo-ruchową. Zaletą tych aktywności jest fakt, że można je w prosty sposób przygotować korzystając z akcesoriów, które z pewnością znajdą się w każdym domu. W naszym zestawie znajdziecie gotowe karty do tych ćwiczeń w wersji zimowej.
Integracja sensoryczna
W tym okresie zadbajcie też w szczególny sposób o zabawy wspierające integrację sensoryczną. Latem, kiedy bose spacery stają się codziennością, a zapachy i barwy raczą nas pięknem ze wszystkich stron, dodatkowa stymulacja nie jest tak potrzebna, jak w szare, zimowe dni. Część z takich zabaw można w prosty sposób wykonać w domowych warunkach.
Tace sensoryczne są proste do zrobienia, a potrafią zająć dzieci na długi czas. Warto do stworzenia takiej zabawy wykorzystać element śniegu. Można go w łatwy sposób wykonać, łącząc ze sobą mąkę ziemniaczaną z odrobiną oleju (najlepiej dodawać olej stopniowo sprawdzając, czy masa się klei). Powstały śnieg wystarczy przesypać do miski, dodając do niego zabawkowe maszyny budowlane, albo figurki zwierząt.
Inną, świetną zabawą wspierającą ten obszar będzie stworzenie lodowych figurek. Wystarczy wrzucić do pojemnika z wodą małe zabawki i zostawić je na noc w zamrażarce. Powstałą kostkę można posypywać solą, polewać ciepłą wodą np. przy użyciu pipety (świetne ćwiczenie małej motoryki), czy kuć młotkami.
Lepimy bałwana
Zimowe aktywności nie mogą się liczyć bez zrobienia bałwana. Jeśli pogoda za oknem nie sprzyja wykonaniu tego zadania, nie zrażajcie się. Wystarczy kartka, wata, klej i kolorowe ścinki papieru, które posłużą do zrobienia nosa, oczu i guzików. Młodszym dzieciom warto narysować wzór, starsze z całą pewnością poradzą sobie z tym zadaniem same.
A kiedy już doznania w obszarze dotyku zostaną zaspokojone, czas zadbać o ćwiczenia wspierające wzrok. Przygotowaliśmy dla Was karty z ilustracjami kolorowych czapek i trzema propozycjami palety barw. Zadanie polega na wyborze i wskazaniu właściwej opcji np. przy użyciu spinacza do bielizny.
Mamy nadzieję, że zima upłynie Wam na radosnej zabawie, a nasze materiały umilą nieco dłuższe, chłodne wieczory. A kiedy wśród znajomych ptaków, których muzyka towarzyszyła spacerom w zimowe dni, uda się zauważyć nieco inne gatunki, to znak, że do okien zagląda wyczekana wiosna.
Wymienione aktywności znajdziesz w: Pakiet Zima.